Odpowiedzi są dwie: oszczędzać lub wydać w sklepie. Dzisiaj co nieco o drugiej metodzie. Czyli zakupy w Tomsku.
Sporządziłem więc listę przykładowych produktów "codziennej potrzeby" i ich ceny.
Sporządziłem więc listę przykładowych produktów "codziennej potrzeby" i ich ceny.
Jabłka 1kg - 59,9rub
Pomidory 1kg - 109,0rub
Cytryny 1kg - 79,9rub
Banany 1kg - 46,9rub
Cebula 1kg - 20rub
Mleko 1l - 29,9rub
Jaja 10szt - 53,2rub
Jogurt "Activia" 150g - 20rub
Twaróg 200g - 39,5rub
Kefir 1l - 21,1rub
Ser żółty - od 250rub (zazwyczaj ok 300rub)
Udko z kurczaka 1kg - 146rub
Chleb 0,5kg - 15,9rub
Dżem 300g - 59,9rub
Sok owocowy 2l - 66,9rub w promocji (normalnie ponad 90rub)
Czekolada 90g - od 28rub (zazwyczaj ok 40rub)
Keczup 330g - 42,6rub
Cukier w kostkach 1kg - 43,6rub
Miód 1kg - od 349,0rub
Woda mineralna 0.65l - 12,2rub
Coca-Cola 1l - 48,4rub
Piwo 0.5l - od 37rub
Wódka 0.5l - od 170rub
Papierosy (paczka) - od 35rub
Ryza papieru - 179rub
Szczoteczka do zębów Oral-B (najtańsza) - 14,1rub
Pasta do zębow Colgate 100ml - 41,5rub
Chusteczki higieniczne (10szt) - 5rub
Proszek do prania Persil 1,5kg - 169,0rub
Szampon Head & Shoulders 400ml - 230rub
Żel pod prysznic 250ml - 125rub
Centrum handlowe Смайлcity w którym jest market Фудcity :) Tu zazwyczaj robię zakupy.
Bonusowo przykładowe gadżety elektroniczne:
Bonusowo przykładowe gadżety elektroniczne:
Apple iPhone 5C 4" 32Gb White - 29990rub
Tablet 10.1" Samsung Galaxy Tab 3 [GT-P5200MKAMGF] 16Gb 3G+Sim Black - 18990rub
Czytnik e-booków 6" ONYX Boox i63SML Kopernik Black E-Ink Pearl - 5490rub
oraz
Strzyżenie u fryzjera - 300rub
Koncert - 300rub
Kilka uwag:
- mleko jest w zasadzie tylko pasteryzowane, znaczy że termin ważności to tylko kilka dni;
- podane ceny warzyw i owoców są z grudnia. We wrześniu czy październiku były o ok. 40-50 procent niższe;
- przypominam przelicznik na złotówki: mniej więcej 1 zł = 10rub;
- co do koncertu - jest to bardziej muzyka na żywo do tańca w klubie czy barze. Wejściówka do klubu przeważnie 200rub, aczkolwiek dziewczyny często mają przed północą za darmo.
Spostrzegawczy być może zauważyli, że nie wspominałem nic o kiełbasie czy wędlinach. Tu niestety kwestia jest trudna. Oczywiście można je kupić, ale jest kilka problemów. Nie sprzedają "na plasterki" lub przynajmniej w mniejszych kawałkach np. 10dag. Trzeba kupić cały ok. półkilogramowy kawał wędliny. Wybór jak widać jest duży, ale co mi po tym.
Kolejna sprawa - ceny. Są różne. Od 130rub za kilogram do 700rub i więcej. Za 130rub szynki nie dostaniemy - raczej jest to coś w rodzaju mortadeli. Po przekrojeniu wygląda gorzej niż parówka. Smaku nie ma co porównywać nawet do parówek. W wyższych cenach dostajemy oczywiście coś lepszego.
Kupiłem jakiś czas temu "podwędzane węgierskie kiełbaski z papryką" (na fotce powyżej) które dawały radę i było widać że zawierają mięso ;) No i tu niestety cena już była wyższa - o ile dobrze pamiętam, kosztowały ok. 50zł za kilogram... a w Polsce było by to ok 35zł / kg.
Starałem się wybrać przykłady w miarę standardowe. Jeśli jednak macie pytania o jakieś konkretne produkty i ich dostępność lub ceny - pytajcie w komentarzach.
0 komentarze :
Prześlij komentarz